In de motoriekhoek kunnen kinderen tijdens de spel-/werkles aan de slag met activiteiten, die hun kleine motoriek stimuleren. In deze blog geef ik je suggesties voor activiteiten in de motoriekhoek bij het thema Sinterklaas.

Kleine motoriek
De rollende pepernoot
Benodigdheden:
- Een Duplo/Lego grondplaat
- Duplo/Legoblokjes
- Een pepernoot
Maak een doolhof op een Duplo/Lego grondplaat en neem een pepernoot.
Laat deze door het doolhof bewegen door de plaat heen en weer te bewegen.
Je kunt op die manier ook met meerdere kinderen tegelijk een wedstrijdje doen: Wie krijgt zijn balletje het snelst door het doolhof?

Pincetgreep
Loose Parts figuren
Benodigdheden:
- Klein kosteloos materiaal, zoals: doppen, knutseldiamanten, rietjes, stenen, fiches, knopen, glasstenen, pompons, veren, stokjes enz...
De kinderen leggen of versieren een figuur of een aangeboden letter of cijfer met de Loose Parts. Bijvoorbeeld: Een Sint, Piet, cadeau, een mijter, een staf, de S van Sinterklaas, de 5 van 5 december, een taart voor Sinterklaas enz.
Voorbeelden vind je op mijn Pinterest
Verzamelen
Benodigdheden:
- Een mandje met pepernoten
- Een pincet.
- Een dobbelsteen
De kinderen brengen met een pincet de kleine voorwerpen over.
Variatie 1: Dobbel met een dobbelsteen om te bepalen hoeveel kleine voorwerpen per keer neergelegd moeten worden.
Variatie 2: Vervang het mandje door een schoorsteen (koker) of schoen
Kleurplaat
Benodigdheden:
- Een kleurplaat, thema Sinterklaas
- Kleurmateriaal
Geef de kinderen een kleurplaat en laat ze deze inkleuren.
Wasco en ecoline
Benodigdheden:
- Waskrijt
- Ecoline en penselen
- Papier
Krijt kan ook goed gecombineerd worden met ecoline, waterverf en acrylverf.
Wasco heeft namelijk als eigenschap dat deze natte materialen er niet op hechten.
Deze techniek werkt het beste op ruw papier. Maak op deze manier iets wat met Sinterklaas te maken heeft.
Pimp de baard van Sinterklaas
Benodigdheden:
- Een gelamineerde afbeelding van het hoofd van Sint, zonder baard.
- Pijpenragers
- Kralen
- Een perforator
Maak gaatjes op de plek van de baard en bevestig daar witte pijpenragers aan.
Laat de kinderen er kralen aan rijgen.
Variatie 1: Maak op dezelfde manier een kraag voor Piet.
Variatie 2: Maak van een gele pijpenrager en kralen een gepimpte staf
Voorbeelden vind je op mijn Pinterest.


Diamanten voor de mijter verzamelen
Benodigdheden:
- Afbeelding van een mijter
- Knutseldiamanten
- Een pincet
De kinderen brengen met een pincet de diamanten over naar de mijter
Variatie 1: Dobbel met een dobbelsteen om te bepalen hoeveel diamanten per keer neergelegd moeten worden.
Variatie 2: Leg witte pompons met behulp van een pincet op de baard van de Sint
Variatie 3: Maak een schoorsteen van een koker met steentjespapier en breng met behulp van een pincet pompons (de cadeautjes) naar de schoorsteen.
Voorbeelden vind je op mijn Pinterest
Toveren
Benodigdheden:
- Papier
- Waskrijt
- Verf en een kwast
- Een schroevendraaier, boetseerpen of een prikpen
Krijt kan goed gecombineerd worden met verf.
Bedek je papier helemaal met krijt. Zorg ervoor dat er nergens meer papier te zien is, anders hecht de verf aan het papier en kun je deze niet wegkrabben.
Daarna schilder je over het krijt heen, dit gaat nog niet zo gemakkelijk omdat de krijt vet is, maar met een beetje geduld lukt het wel. Nu laat je de verf drogen.
Eventueel kun je ook een tweede laag aanbrengen.
En dan kan de magie beginnen, kras met een krabbertje, zoals een schroevendraaier, boetseerpen of een prikpen over het papier. Maak op die manier bijvoorbeeld een Sint of een Piet. Omdat je niet precies weet waar welke kleur zit, wordt je tijdens het krassen verrast, en weet je nooit van te voren hoe het eruit gaat zien.
Deze techniek werkt het prettigste op glad papier.
Kleuren met teldopjes
Benodigdheden:
- Een grote (kartonnen) omtrek van een Sint of Piet
- Teldopjes
De kinderen kleuren de omtrek met teldopjes.
Variatie: Kleur met natuurlijke materialen.
Borduren
Benodigdheden:
- Een gelamineerde afbeelding van een Sint of Piet
- Borduurnaald
- Verschillende kleuren wol
- Een perforator
Maak gaatjes aan de zijkanten van de afbeelding en laat de kinderen borduren.
Pepernotentoren
Benodigdheden:
- Pepernoten.
- Timer
Wie bouwt in 1 minuut de hoogste toren van pepernoten?
Kralenketting
Benodigdheden:
- Kralen en rijgkoord
- Bierviltjes of karton
De kinderen maken een kralenketting. Let bij het rijgen eens op de actieve en de passieve hand van de kinderen. Zijn er kinderen met een voorkeurshand? Of kinderen die moeite hebben met de oog-handcoördinatie? Jongere kleuters hebben bij het kralen rijgen vaak nog geen uitgesproken voorkeurshand. Laat hen werken met grotere kralen en stijver koord.
Als de kinderen klaar zijn bespreek je hoe hun ketting eruit ziet.
Welke kleuren en welke vormen hebben de kinderen gebruikt?
Hoeveel rode kralen zijn er gebruikt? Hoeveel vierkante? Hebben zij een patroon toegepast? Welke kettingen lijken het meeste op elkaar en hoe komt dat?
Hebben zij een lange kettinggemaakt of een korte? Hang de kettingen naast elkaar op. Welke is de langste? Welke de kortste? Hoe kun je dat zien? Zitten aan de langste ketting ook de meeste kralen? Laat de kinderen een Sint of Piet tekenen, lamineer deze en hang deze in het midden van de ketting.
Schrijfpatronen
Rijtjeshuizen
Benodigdheden:
- Groot papier met een strook (de weg) in het midden
- Waskrijt
- Afbeelding van een postbode en/of postauto
- Cijferstempels
- Steentjespapier
Geef de kinderen een groot stuk papier en plak aan beide kanten steeds om de 10 cm een strookje steentjespapier. Dit is de muur van een rijtjeshuis. De kinderen gaan nu van muur naar muur in een doorgaande weg puntdaken tekenen met wasco.
Dat doen ze aan beide kanten van het papier en een aantal keer.
Ze geven de huizen ook ramen en deuren.
Daarna kunnen de huisjes aan de ene kant even huisnummers krijgen en aan de andere kant oneven nummers. Je kunt het geheel afmaken door er Sint en Pieten bij te plakken.
Een voorbeeld vind je op:
Schrijfpatronen
Benodigdheden:
- Gelamineerde schrijfpatronen, thema Sinterklaas
- Een whiteboardstift
De kinderen gaan met de whiteboardstift over de schrijfpatronen heen.
Na afloop kunnen ze deze weer uitwissen.
De baard van Sint
Benodigdheden:
- Afbeelding van Sinterklaas zonder baard op een zwart papier
- Een wit potlood of krijtje
- Kaarten met schrijfpatronen Download hier!
Plak de afbeelding op een zwarte achtergrond. De kinderen maken de baard van Sint met het witte potlood of krijtje en maken daarbij een schrijfpatroon, zoals strepen of krullen.
Een voorbeeld vind je op mijn Pinterest
Een staande of de luie acht
Benodigdheden:
- Een groot papier
- Wasco
De kinderen maken met wasco een luie (liggende) acht en maken daar bijvoorbeeld een strik op een cadeau, de Sint, Piet of de Pietenmuts of Pietenkraag van. Het regelmatig oefenen van een luie acht zorgt voor een betere hersenhelftsamenwerking.
De luie 8 zorgt ervoor dat als je de figuur tekent of overtrekt je over de middenlijn gaat, het stukje in het midden waar de lijnen samenkomen.
Wat er gebeurt als je een luie 8 tekent is dat je hersenhelften beter moeten gaan samenwerken. De linkerhelft van de 8 wordt getekend door je linkerhand die weer aangestuurd wordt door je rechterhersenhelft. De rechterhelft van de 8 wordt getekend door je rechterhand die vervolgens weer wordt aangestuurd door je linkerhersenhelft.
Zo gaat dat steeds heen en terug. Het is belangrijk dat de kinderen de luie 8 eerst goed inoefenen, bijvoorbeeld met hun wijsvinger op ooghoogte in de lucht.
Wat kan er fout gaan? Er wordt niet gekruist in het midden met alle mogelijke variaties.
Of de luie 8 wordt staand gemaakt.
Dat gebeurt vooral als kinderen de oversteek in hun hersenen nog niet kunnen maken.
De staande 8 is dan makkelijker voor ze. Het tekenen begint bij het middelpunt en begint tegen de wijzers van de klok in. Naar boven, rond en terug naar het begin.
De ogen volgen de luie 8, het hoofd beweegt licht mee. Doe deze oefening 3x met elke hand afzonderlijk en daarna met twee handen tegelijk. Er zijn verschillende manieren om de oefening te maken: Met gesloten ogen. Neuriën tijdens het maken van de beweging. teken de luie 8 op verschillende ondergronden en materiaal: papier, bord, zand met scheerschuim. Maak de luie 8 eerst groot en dan steeds kleiner.
Voorbeelden vind je op mijn Pinterest


De mijter
Benodigdheden:
- Een groot vel papier
- Rode en gele wasco
Met deze oefening leren kinderen ononderbroken lijnen maken (schrijfpatroon).
Zet drie punten op het papier en laat de kinderen er lijnen tussen maken.
Daarna maken ze het kruis.

Een baard voor Sinterklaas
Benodigdheden:
- Scheerschuim of slagroom, eventueel gekleurd met een beetje plakkaatverf/kleurstof
- Een tafel, een dienblad of een spiegel als ondergrond
- Zeil, een vuilniszak of een plastic placemat om de tafel af te dekken.
- Het gezicht van Sinterklaas (gelamineerd)
- Eventueel woordkaarten van Sinterklaas
- Rustige muziek
Geef de kinderen scheerschuim, het gezicht van Sint en zet rustige muziek op.
De kinderen mogen een baard voor Sint in het scheerschuim maken.
De kinderen kunnen in het scheerschuim ook:
Tekeningen over Sinterklaas maken
Vormen maken (een vierkant cadeau, een driehoekig cadeau enz.)
Schrijfbewegingen maken. Gebruik hier schrijfpatroonkaarten van Sinterklaas bij.
Letters of woordkaarten (thema Sinterklaas) naschrijven
Als het scheerschuim niet meer schuimt, dan spuit je wat schuim bij.
De eerste keer voer je de bewegingen uit in de lucht.
Daarna mogen de kinderen de rondes in het scheerschuim/slagroom maken.

Zand-, bloem-, suiker of zouttekentafel
Benodigdheden:
- Een diep dienblad
- Een fijn laagje zand, bloem, suiker of zout
Vul het dienblad met een dun laagje zand, bloem, suiker of zout.
De kinderen kunnen hier met hun vinger iets over Sinterklaas in tekenen of schrijven.
Is je blad vol? Dan veeg je 'm gewoon weer glad.
Variatie: Gebruik een stokje of kwastje om in het zand, de bloem, suiker of het zout te tekenen of te schrijven

Scheuren, knippen en plakken
Rietjes knippen
Benodigdheden:
- Gekleurde rietjes
- Touw
- Een gelamineerde afbeelding van Sint of Piet met een gaatje erin.
Laat de kinderen rietjes in stukjes knippen en ze aan een draad rijgen.
Rijg er ook een gelamineerde afbeelding van Sint of Piet aan.
Scheurplaten
Benodigdheden:
- Scheurplaten van Sinterklaas (Een kleurplaat, die de kinderen kunnen opvullen met gescheurde stukjes papier)
- Sitspapier
- Lijm en een kwastje
De kinderen kleuren de plaat met gescheurde stukjes sitspapier.
Puzzels van papier
Benodigdheden:
- Een afbeelding van Sinterklaas
- Een liniaal
- Een papier
- Een schaar
- Lijm en een kwastje
Geef de kinderen een afbeelding van Sinterklaas en trek lijnen.
Laat de kinderen de lijnen uitknippen en de stukken vervolgens weer opplakken.
Op die manier oefenen kinderen meteen ook het hanteren van schaar, stiften en lijm.
Zelf een puzzel maken
Benodigdheden:
- Een papier
- Een schaar
- Lijm en een kwastje
- Tekenmaterialen
Laat de kinderen zelf een puzzel over Sinterklaas op papier ontwerpen.
Ze knippen deze uit en plakken deze weer op.
Knip de baard van Sint!
Benodigdheden:
- Afbeeldingen van het hoofd van Sinterklaas
- Een schaar
- Liniaal
- Tekenmaterialen
Teken knippatronen op de baard van Sinterklaas (recht, schuin, zigzag, golvend enz.) en laat de kinderen over de lijnen knippen. Laat de stroken daarna krullen langs een potlood.
Variatie: Maak er een knutselwerk van.
Kant-en-klare knippatronen van Sinterklaas vind je op:


Kleien
Kleikaarten
Benodigdheden:
- Een kleikaart van Sinterklaas
- Speelklei
Geef de kinderen een kleikaart. Lamineer bijv. een afbeelding van een Sint zonder baard, een Piet zonder krullen, een staf of mijter of een mijter zonder kruis en laat ze deze kleien.
Kant-en-klare kleikaarten vind je op:
Pepernoten kleien
Benodigdheden:
- Een kleikaart van een zak of bakjes (bijvoorbeeld de onderkant van een melkpak) met een cijfer erop
- Speelklei
De kinderen kleien pepernoten en leggen evenveel pepernoten op de zak of in het bakje als wat het cijfer aangeeft.
Kant-en-klare kleikaarten met een zak en een cijfer vind je op:

Sint of Piet kleien
Benodigdheden:
- Klei
- Pijpenrager
De kinderen maken een Sint of Piet van klei. De staf kunnen ze van een pijpenrager maken en Piet een echte veer.
Een staf kleien
Benodigdheden:
- Klei
- Knutseldiamanten en/of Loose Parts
- Een gele of gouden verf/spuitbus
Variatie: Maak een staf van klei. Geef de kinderen eventueel de vorm van een staf op papier, waarop zij de staf met klei kunnen maken. Versier deze met knutseldiamanten of Loose Parts en verf of spuit deze geel of goud.
Voorbeelden vind je op mijn Pinterest.
Een chocoladeletter kleien
Benodigdheden:
- Klei
- Loose Parts en/of knutseldiamanten
- Letterkaarten, naamkaarten en/of woordkaarten
- Verf of een spuitbus
De kinderen maken een chocoladeletter (hun eerste of laatste letter) met klei.
Ze kunnen de letter op een letterkaart leggen of zelf kleien.
Ze kunnen deze verder versieren met knutseldiamanten of andere Loose Parts.
Verf of spuit de letter eventueel of doe cacao door de klei om deze een kleur te geven.
Variatie 1: Klei meerdere letters en maak er je naam of een woord van.
Variatie 2: Maak een doosje voor de letter (bijvoorbeeld door een bakje te vouwen)
Voorbeelden vind je op mijn Pinterest.
Pepernotenklei
Benodigdheden:
- 2 koppen bloem
- 2 eetlepels zonnebloemolie
- 1 kop zout
- 1 eetlepel plantaardige olie
- 25 gram cacao
- 1 eetlepel speculaaskruiden
- 1-2 eetlepels kaneel
- 2 eetlepels citroensap
- 1,5 kop kokend water
- Een pan
- Een houten lepel
Doe alle droge ingrediënten in een kom en meng ze. Voeg daarna de olie toe.
Roer vervolgens het kokende water er door en laat het kort afkoelen.
Voel of het mengsel niet meer heet is. Kneed het daarna met je handen tot het niet meer plakt. Goed afgesloten kun je de pepernotenklei een paar maanden bewaren
Mondmotoriek
Om goed en verstaanbaar te kunnen spreken, moeten alle spiertjes in het mondgebied nauwkeurig met elkaar samenwerken. Dit kun je trainen met de volgende oefeningen:
Blaasspel
Benodigdheden:
- Pepernoten
- Rietjes
- Een mandje/doosjes
Hang het mandje/doosje met tape aan de rand van de tafel.
Blaas de pepernoten met een rietje over het parcours naar het mandje/doosje.
Variatie: Organiseer bij voorkeur in je gang een pepernotenrace. De kinderen leggen de pepernoot op de startplaats, die je bijvoorbeeld kunt aangeven met tape en mogen deze met behulp van een rietje naar een bijv. een hoepel blazen.
Zuigen
Je hebt nodig:
- Rietjes
- Mandje
- Pepernoten
De kinderen brengen de pepernoten naar het mandje door deze een voor een aan het rietje te zuigen en in het mandje los te laten.
Een parcours
Benodigdheden:
- Duplo/Lego
- Hockeystick en balletje
- Een pepernoot en/of een veertje
Bouw een parcours met Duplo/Lego waar de kinderen al midgetgolfend met een pepernoot doorheen moeten. Variatie 1: Een pepernoot er doorheen rollen of een pietenveertje over het parcours blazen.
Variatie 2: Bouw poortjes waar de kinderen de pepernoot of het veertje doorheen moeten rollen of blazen met een rietje.
Op zoek naar meer?
Heb je zelf ook nog leuke suggesties? Laat dan een reactie achter!

Commentaires