site-verification=8adc2fc3d443365f5c3bc1b5d2d80d29
top of page
Zoeken

Thema de winkel: De leeshoek

Foto van schrijver: Juf AngeliqueJuf Angelique

In de kleuterklas kom je verschillende hoeken tegen. Eén van deze hoeken is de leeshoek: een ruimte waarin kinderen zich terug kunnen trekken om heerlijk ontspannen hun boek te kunnen lezen. In deze blog geef ik je tips voor jouw leeshoek bij het thema de winkel.



Een boekenwinkel-leeshoek


Creëer een klein, rustig, knus en veilig geborgen hoekje waarin de kinderen zich even terug kunnen trekken. Transformeer de hoek samen met de kinderen tot een ‘decor’ dat past bij het thema de winkel. Dit zorgt voor nog meer enthousiasme en betrokkenheid.

Enkele suggesties:

  • Verander een grote doos in een winkel

  • Gebruik een kant-en-klaar winkeltje


Richt de hoek verder in met:

  • een leesmaatje (knuffel)

  • Posters van de kaft of personages uit een aangeboden boek

  • De letter van de week

  • Losse letters

  • een boekenrek

  • Sorteerkaarten (bijvoorbeeld op soort winkel)

  • Een boekenlegger in het thema winkel

  • Vinger-/handpoppen of gelamineerde figuren uit een boek

  • Een comfortabele zitplaats. Denk hierbij aan een tafeltje met stoelen, loungestoelen, een schommelstoel, een zitzak, kussens, een bank, een mat, een matras of een feestelijke leesstoel/-troon (in thema)

  • Hang boeken of letters aan een draadje aan het plafond of maak een letterspoor met vloerstickers of verf naar je leeshoek.

  • Allerlei soorten boeken over de winkel (stimuleer de kinderen om ook boeken van thuis mee te nemen)

  • Een tablet en QR-codes van digitale boeken over de winkel

  • Een luisterverhaal over de winkel

  • Een koptelefoon en cd speler

  • Ook leuk: Een vertelkast of koffer, waarin allerlei wereldspelmateriaal staat waarmee de kinderen de boeken kunnen naspelen.

  • Een kassa met muntgeld

  • Een tas

  • Een stift en papier

  • Een bordje ‘open/gesloten’

In deze download vind je 55 QR codes met liedjes, filmpjes en verhalen voor in je leeshoek. Hang ze op of maak er een boekje van, zodat de kinderen ze zelf kunnen inscannen.

 

Activiteiten in je leeshoek


Zorg voor opdrachten die interactie en spel stimuleren en trek voldoende tijd uit om deze op een enthousiaste manier, bijvoorbeeld met behulp van een handpop te introduceren.


Enkele voorbeelden:

  • Doe prenten uit boeken over de winkel in een mapje, met lege bladen erbij. De kleuters tekenen hier hun eigen vervolg op het verhaal op.

  • Kaft een boek met onbedrukt papier en laat de kinderen de kaft tekenen. Zo gaan ze zelfstandig op ontdekking in het boek en leren ze om hoofd- en bijzaken te onderscheiden.

  • Kopieer prenten uit een boek over de winkel. De kinderen leggen deze in de juiste volgorde.

  • Maak een puzzel van de kaft (kopiëren, lamineren en in stukken knippen). Rara welk boek over de winkel komt daar tevoorschijn?

  • De kleuters vertellen het verhaal dat in de grote kring verteld werd aan het leesvriendje in de leeshoek na.

  • De kinderen spelen een aangeboden boek na met hand-, vinger- of stokpopjes.

  • Leg kijk‐ en zoekopdrachtjes neer, zoals:  Letters zoeken, woorden zoeken, kaartjes met plaatjes met daarop details van afbeeldingen uit een boek terugzoeken

  • Laat de kinderen informatie opzoeken (hoe ziet een boekenwinkel eruit? Enz...) of leg kaartjes van allerlei soorten winkels neer en laat de kinderen deze in de boeken opzoeken.

  • Geef de kinderen allerlei teloefeningen met een boek: Hoeveel winkelwagens zien ze? Tip: Geef ze gelamineerde versies van de prenten waarop ze, indien ze dat makkelijker vinden, met uitwisbare stift de betreffende zoekopdracht kunnen omcirkelen. Beeld deze ook op een apart turfblad af, de kleuters kunnen dan per getelde afbeelding een streepje in de juiste rij zetten. In plaats van een turfblad kunnen ze ook gebruik maken van een rekenrek. Telkens als ze een iets hebben omcirkeld, schuiven ze ook een kraal opzij op het rekenrek.

  • Geef de kleuters kaartjes met daarop de titel van een boek over de winkel in verschillende lettertypes. Met een ‘magneetworm’ gaan ze vervolgens over de letters.

  • Maak een turfblad met daarop een woord wat vaak voorkomt in een boek. Steeds als de kinderen het woord tegenkomen strepen ze deze op het blad af.

  • Zet een rad van fortuin (van Ikea) in je leeshoek, waaraan fragmenten van prenten uit drie verschillende boeken over de winkel hangen. De kleuters draaien aan het rad, zoeken uit welk boek het gedraaide fragment komt en kleven een post-it op de juiste plaats in het betreffende boek.  

  • Maak een boekenbingo met afbeeldingen uit diverse boeken over de winkel. Wie heeft als eerste alle afbeeldingen uit zijn boek gevonden?

  • Koppel de leeshoek eens aan de huishoek. Laat de kinderen uit de leeshoek winkelen bij de boekenwinkel.

Laat de kleuters die een activiteit deden in de leeshoek, daar nadien ook eens over vertellen aan de andere kleuters: Wat vonden zij het leukste boek? Waarom?

 

Boeken in alle hoeken


Door het gebruik van boeken in verschillende hoeken te stimuleren en de leeshoek te verbinden aan andere hoeken, help je kinderen om de verschillende functies van boeken en geschreven taal te ontdekken


Enkele suggesties:

  • Leg boeken in de andere hoeken. Leg bijvoorbeeld boeken over de winkel in je huishoek, reclamefolders in je winkel of een boek over geld in je rekenhoek.

  • Laat de kinderen in het atelier hun favoriete prent uit het centrale prentenboek van de week natekenen.

  • Combineer de leeshoek ook eens met een vertelkoffer of met een verteltafel waar de kinderen een verhaal over de winkel kunnen naspelen.

  • Koppel de leeshoek eens aan de huishoek. Verander de leeshoek bijvoorbeeld in een bibliotheek of boekenwinkel, waar je vanuit de huishoek met een echt pasje naartoe mag gaan om boeken te lenen of te kopen. Zoek steeds een aantal boeken op rond het thema op en zet deze in een kastje.

  • Koppel de leeshoek aan digitale geletterdheid. Voor suggesties ga je naar mijn blog: 'Digitale geletterdheid in de taalhoeken'.

 

Downloads


 

Op zoek naar meer?


Kijk voor meer suggesties ook eens op mijn Pinterest

Heb je zelf ook nog leuke suggesties? Laat dan een reactie achter!




.

.













250 weergaven0 opmerkingen

Recente blogposts

Alles weergeven

ความคิดเห็น

ได้รับ 0 เต็ม 5 ดาว
ยังไม่มีการให้คะแนน

ให้คะแนน

© 2020 by juf Angelique. This website has been designed using resources from Freepik.com

bottom of page